Türk Denizcilik Portalı ve Denizcilik Firma Rehberi
TurkDenizcilik.com


Varlık Fonu rafineri ve petrokimya tesisi kuracak

  Varlık Fonu rafineri ve petrokimya tesisi kuracak

  Türkiye Varlık Fonu, rafineri ve petrokimya alanındaki dış ticaret açığının azaltılması amacıyla Adana’nın Ceyhan ilçesinde yaklaşık 10 milyar dolarlık yatırımla rafineri ve petrokimya tesisi kuracak.

  Varlık Fonu 10 milyar dolar yatırımla Ceyhan’da rafineri ve petrokimya tesisi kuracak. Dış ticaret açığını azaltmak amacıyla stratejik yatırımları gündemine alan Türkiye Varlık Fonu, ilk yatırımını rafineri ve petrokimya alanında yapacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 2020-2022 Yeni Ekonomi Programı kapsamında, Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) özel sektör veya yabancı sermaye iş birliklerine dayanan petrokimya, madencilik ve yerli kaynaklardan elektrik üretimi alanlarında sabit sermaye yatırımlarında yer alması öngörülmüştü.

  Bu kapsamda, dış ticaret açığını azaltmak amacıyla stratejik yatırımları gündemine alan fonun ilk yatırımı rafineri ve petrokimya alanında olacak.

  Türkiye Varlık Fonunun yaklaşık 10 milyar dolar yatırımla Adana’nın  Ceyhan ilçesinde kuracağı rafineri ve petrokimya kompleksinin inşasına, tasarım  ve mühendislik çalışmalarının tamamlanmasının ardından 2021’de başlanacak.

  İnşaat süresince yaklaşık 10 bin, faaliyet döneminde ise 5 bin kişilik istihdam oluşturması beklenen projenin, ileri teknoloji ve yenilikçi üretim yöntemleri açısından dünyada örnek gösterilen yatırımlar arasında yer alması  hedefleniyor.

  CEYHAN’IN “PETROKİMYA ÜSSÜ” OLMASI SAĞLANACAK

  Söz konusu rafineri ve petrokimya kompleksi, Ceyhan’ın uluslararası enerji merkezi olması hedefine destek sağlayacak. Projeyle, bölgede petrokimya üssü ve kimya kümelenmesi geliştirebilmek adına ihtiyaç duyulan ham maddelerin üretilmesi ve gerekli altyapı yatırımlarının hayata geçirilmesi sağlanacak.

  Türkiye’nin rafineri ürünü ithalatı geçen yıl itibarıyla 21 milyon ton  olarak gerçekleşti. Petrokimya ürünlerinde ihtiyacın yüzde 80’inden fazlası ithal edilirken, 2018’de bu alanda 13 milyar dolar dış ticaret açığı verildi. Türkiye Varlık Fonu, rafineri ve petrokimya yatırımlarıyla bu alandaki dış ticaret açığının kalıcı olarak azaltılmasına katkıda bulunmayı hedefliyor. Söz konusu yatırımın, dış ticaret dengesine yılda 1,5 milyar dolar katkı sağlaması bekleniyor.