Türk Denizcilik Portalı ve Denizcilik Firma Rehberi
TurkDenizcilik.com


DFDS’den kız öğrencilere yönelik yetenek programı

  DFDS’den kız öğrencilere yönelik yetenek programı

  DFDS, kız öğrencileri denizcilik sektöründe kariyer yapmaya teşvik etmeyi amaçlayan yeni bir yetenek programına imza atıyor. Denizcilik sektöründe kadın denizcilerin sayısını artırmayı hedefleyen program, özellikle kız öğrencilere öncelik tanıyor.

  DFDS, denizcilik fakültelerindeki öğrenciler için yeni bir yetenek programı başlatıyor. “Waves of Talent” (Yetenek Dalgaları) adı verilen program, genç bireyleri denizcilik sektöründe güverte veya makine zabiti ı olarak kariyer yapmak için gerekli bilgi, beceri ve pratik deneyimle donatmayı amaçlıyor. Waves of Talent programının lansmanı 25 Ocak Perşembe günü, programa kabul edilen 25 kız öğrencinin katılımıyla DFDS Pendik Terminali’nde yapıldı.

  Programın odak noktası cinsiyet eşitliği ve çeşitlilik

  Waves of Talent programı öncelikle kız öğrencilere odaklanıyor. Bu kapsamda programa katılan ilk 25 öğrencinin tamamı kadınlardan oluşuyor. Denizcilik endüstrisindeki kadın çalışan yüzdesinin az olması sektörün önündeki sorunlardan biri olarak nitelendiriliyor. Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne göre, denizcilik sektöründe güverte ve makine bölümlerinde çalışan kadın denizcilerin toplam yüzdesi sadece %2.

  DFDS Deniz İnsan Kaynaklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Gemma Griffin, Waves of Talent programına ilişkin yaptığı açıklamada: “Endüstri genelinde kadın denizcilerin temsili çok düşük. Yeni yetenek programımız, DFDS ve endüstriye daha fazla çeşitlilik getirme çabalarımızın bir parçası. 2030’a kadar güverte ve makine bölümlerinde çalışan kadın denizcilerin yüzdesini %20 artırmak gibi bir hedefimiz var. Türkiye’de deniz ulaştırma ve gemi makine işletme mühendislikleri alanında eğitim gören kız öğrencilerin yetenek havuzu oldukça büyük, ve programa gösterilen ilgi şimdiye kadar beklentilerimizi aştı. Yetenekli genç bireylerin gelişimini desteklemek ve ardından onlara DFDS’de kariyer fırsatları sunmak, işimize daha fazla değer katmanın yanı sıra endüstriye de fayda sağlayacaktır.” dedi.

  DFDS Akdeniz İş Birimi Başkanı Lars Hoffmann ise program hakkında şunları söyledi: “Türkiye’deki denizcilik okullarında çok yetenekli öğrenciler olduğunu görüyoruz. Bu nedenle Türkiye, DFDS’in yeni yetenek programını başlatmak için öncelikli bir tercih oldu. Ülkenin farklı yerlerinden gelen 25 kız öğrencinin Waves of Talent’ın bir parçası olmayı seçmiş olmalarının sektörün geleceği için oldukça umut verici bir işaret olduğunu düşünüyorum.”

  DFDS Akdeniz İş Birimi Deniz İnsan Kaynakları Müdürü Uğur Demir: “Endüstrimizin gelecek neslinin potansiyelini geliştirmenin ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunmanın önemine inanıyoruz. DFDS olarak, genç yeteneklere denizcilik sektöründe eğlenceli ve heyecan verici bir kariyer yolunu deneyimleme fırsatı sunmak istiyoruz. Waves of Talent programı, genç yeteneklere akademik eğitimlerinin gerçek dünyada nasıl uygulandığını ilk elden deneyimleme ve potansiyellerine ulaşma fırsatı sunuyor.”

  Waves of Talent programının detayları

  • Waves of Talent programı kız öğrencilere öncelik veriyor
  • “Waves of Talent” denizcilik stajyer programına katılan öğrenciler, 4 yıllık eğitimleri süresince edindikleri teorik bilgilerini pekiştirmek için teknik eğitim alacaklar ve liderlik gibi diğer kurumsal eğitimleri tamamlayacaklar.
  • Katılımcılar zorunlu eğitimleri DFDS’in gemilerinde tamamlayacaklar.
  DFDS Waves of Talent
  DFDS Waves of Talent