Türk Denizcilik Portalı ve Denizcilik Firma Rehberi
TurkDenizcilik.com


Üçüncü sondaj gemisi İngiltere’den yola çıktı

  Üçüncü sondaj gemisi İngiltere’den yola çıktı

  Türkiye’nin Fatih ve Yavuz gemileriyle sürdürdüğü sondaj çalışmalarının ardından, satın aldığı üçüncü sondaj gemisi olan “Sertao” İngiltere’den ülkemize doğru yola çıktı. Satın alınan geminin 17 Mart’ta Türkiye’de olması bekleniyor.

  Hazırlıkları İngiltere’nin Port Talbot Limanı’nda 22 Şubat’ta tamamlanan ve halihazırda ismi “Sertao” olan fakat Türkiye’ye geldikten sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tekrar adlandırılması beklenen üçüncü sondaj gemisi, 2012’de Güney Kore’de Samsung tarafından üretildi. Toplam 11 bin 400 metre derinlikte 3 bin metre sondaj açabilen gemi, 2015 yılına kadar Brezilyalı enerji devi firma Petrobras tarafından kullanılmıştı.

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in dün Twitter hesabından, “Sayın Cumhurbaşkanımızın müjdelediği üçüncü sondaj gemimiz yola çıktı. Milletimizin desteğini yelkenine dolduran gemimiz ülkemize doğru ilerliyor. Hayırlı ve uğurlu olsun.” mesajını paylaşmıştı. Ayrıca Dönmez mesajında, 24 Şubat’ta da geminin yeni adının henüz belirlenmediğini söylemiş ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “isim babası” olmasını isteyeceklerini belirtmişti.

  Geminin Akdeniz’de çalışma ihtimalinin yüksek olduğunu kaydeden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, çalışmaya ara verilen Karadeniz’e de gemilerden birinin gönderilebileceğini ifade etmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise 19 Şubat’ta, Türkiye’nin iki sondaj, iki de sismik araştırma gemisi olduğunu hatırlatarak, “Fatih ve Yavuz’un ardından üçüncü sondaj gemimizi de aldık. Bu, 11 bin 400 metre derinliğe kadar inebilen altıncı nesil bir ultra deniz sondaj gemisidir. Mart ayında ülkemize ulaşacak gemimizin, geliştirme ve test işlemlerinin ardından bu yıl içinde sondaja başlamasını planlıyoruz.” demişti.

  Türkiye şu anda Yavuz ve Fatih gemileriyle Akdeniz’deki çalışmaları yürütüyor. Ayrıca Barbaros Hayrettin Paşa ve MTA Oruç Reis gemileriyle de sismik arama çalışmaları devam etmekte.