Türk Denizcilik Portalı ve Denizcilik Firma Rehberi
TurkDenizcilik.com


Üçüncü sondaj gemimiz Kanuni Türkiye’de

    Üçüncü sondaj gemimiz Kanuni Türkiye’de

    Fatih ve Yavuz sondaj gemilerimizin sondaj çalışmalarının ardından satın alınan üçüncü sondaj gemisi Türkiye’de. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Doğu Akdeniz’de hidrokarbon arama ve sondaj faaliyetlerinin daha güçlü bir şekilde sürdürülmesi için üçüncü sondaj gemisinin 31 Ocak’ta teslim alınarak TPAO envanterine kaydedildiğini hatırlattı.

    “Kanuni” adı verilen üçüncü sondaj gemisinin seyir için gereken bakım, tedarik ve test işlemlerinin Birleşik Krallık’ta tamamlanmasının ardından Türkiye’ye doğru yola çıktığını ifade eden Bakan Dönmez, şunları kaydetti:

    “18 günlük seyrinin ardından 13 Mart’ta Doğu Akdeniz’deki kara sularımıza giriş yapan gemimiz, bu sabah Taşucu Mersin açıklarındaki demir sahasına ulaştı. 35 TPAO personeliyle Türkiye’ye giriş yapan Kanuni’ye koronavirüs tedbirleri çerçevesinde giriş ve çıkış yasak olacak. Bu süre zarfında açıklanan tedbirler gereği gemi ve mürettebatla ilgili uygulamalar hayata geçirilecek. Kovid-19 önlemleriyle ilgili sürecin tamamlanmasının ardından gemimizin bakım, güncelleme ve geliştirme süreci başlayacak. Milletimizin desteği, Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü iradesiyle Kanuni yeni ultra derin deniz sondajlarına en kısa zamanda başlayacak.”

    Üçüncü sondaj gemisi Kanuni, 2012’de Güney Kore’de Samsung tarafından üretildi. 2015 yılına kadar Brezilyalı enerji devi Petrobras tarafından kullanılan gemi toplam 11 bin 400 metre derinlikte 3 bin metre sondaj açabiliyor.