Türk Denizcilik Portalı ve Denizcilik Firma Rehberi
TurkDenizcilik.com


Japonya’da karantinadaki gemide virüs sayısı 218’e yükseldi

  Japonya’da karantinadaki gemide virüs sayısı 218’e yükseldi

  Japonya’da, yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgını sebebiyle karantinaya alınan gemide, 44 kişide daha virüs tespit edildi.

  Japonya’da Yokohama Limanı’nda geçen hafta karantinaya alınan ve yaklaşık 3 bin 700 kişinin bulunduğu “Diamond Princess” adlı yolcu gemisinde, Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı 218’e yükseldi.

  Sağlık Bakanlığın’nın yaptığı açıklamada, gemideki biri mürettebat olmak üzere 44 kişide daha Kovid-19’a rastlanmasıyla, ülkedeki vaka sayısının 247’e yükseldiği bildirildi.

  Yapılan açıklamada, söz konusu 44 kişiden 29’unun Japonya vatandaşı olduğu bilgisi paylaşıldı.

  Japonya Sağlık Bakanı Katsunobu Kato, basına yaptığı konuşmada, kronik hastalığı bulunan yaşlı yolcuların, virüse ilişkin test sonuçlarının negatif çıkması halinde gemiden planlanandan daha erken karaya çıkmasına izin verileceğini belirtti.

  Gemiden inenlerden, karantina süresinin sonuna kadar belirlenen bir tesiste kalmalarının isteneceğini aktaran Kato, gemideki mürettebat ve yolcuların sağlığı için ellerinden geleni yaptıklarını açıkladı.

  Gemideki karantinanın 19 Şubat’a kadar sürmesi bekleniyor.

  Japonya’nın başkenti Tokyo yakınındaki Yokohama Limanı’na yanaşan yolcu gemisi, daha önce gemide seyahat eden Hong Konglu bir yolcuda Kovid-19’a rastlanmasının ardından 4 Şubat’ta karantinaya alınmıştı.

  İlk olarak Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019’da tespit edilen Kovid-19, kısa sürede diğer şehir ve ülkelere yayılması üzerine, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) “acil durum” ilan etmişti.

  Çin’de, Kovid-19 salgını nedeniyle yaşanan can kaybı 1368’e, virüs bulaşan kişi sayısı 59 bin 883’e yükselmişti.

  DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, önceki gün Çin’de ortaya çıkan yeni tip corona virüse, “Kovid-19” adının verildiğini duyurmuştu.