Türk Denizcilik Portalı ve Denizcilik Firma Rehberi
TurkDenizcilik.com


Galataport’a ilk kruvaziyer gemi Nisan’da geliyor

  Galataport’a ilk kruvaziyer gemi Nisan’da geliyor

  Galataport projesinde sona yaklaşıldı. Nisan ayı içinde ilk kruvaziyer geminin gelmesinin planlandığı projede birçok binanın yapımı tamamlandı. Karaköy’den Fındıklı’ya 1.2 kilometrelik bir alanda süren dev projede çalışmalar 24 saat aralıksız devam ediyor. Galataport Projesi ile yılda 1,5 milyon kruvaziyer gemi yolcusunun ağırlanması bekleniyor.

  İlk geminin Nisan 2020’de yanaşacağı açıklanan Galataport projesi kapsamında birçok binanın yapımı tamamlandı. Projede, Karaköy Rıhtımı’ndan Mimar Sinan Üniversitesi Fındıklı Kampüsü’ne kadar uzanan sahil şeridinde çalışmalar 2016 yılı sonunda başlamıştı. Limanın Karaköy bölgesinde bulunan tek ve iki katlı yolcu kabul ve pasaport işlemlerinin yapıldığı eski binalar ve antrepoların yıkımından sonra proje alanında yer alan İstanbul Modern Sanat Müzesinin bulunduğu binanın yıkılmasıyla yapım çalışmalarına hız verilmişti. Geçen yıl ilk beton dökme işleminin ardından yeni binaların yapılmasına başlanmıştı. Tamamlanan binaların camlarının takıldığı Galataport projesinde bu binaların iç dizaynlarının yapıldığı belirtildi. Proje kapsamındaki bazı binaların inşaatı ise halen devam ediyor. İstanbul Modern müzesi için yeniden yapılan bina ile Karaköy’de bulunan tarihi yolcu salonu ile paket postanesi de bu binaların arasında. 2 binin üzerinde işçinin aynı anda çalıştığı projede dev gemilerin yanaşacağı iskele ortaya çıktı. Projenin Fındıklı tarafında bulunan son kısmında çalışmalar hızla devam ediyor.

  Galataport projesi hayata geçtiğinde otelleri, kafeteryaları restoranlarıyla İstanbul’a ilave 1,5 milyon turist kazandırması hedefleniyor. Galataport İstanbul, kültür-sanattan gastronomiye, turizmden alışverişe kadar pek çok farklı fonksiyona sahip olacak. Yaklaşık 5 bin kişiye istihdam sağlayacak projede mağaza ve yeme-içme birimleri için ayrılan kiralanabilir alan toplamı yaklaşık 52 bin m2. Toplam 43 bin m2’lik ofis kiralanma alanı bulunuyor. 400 bin metre kareye yayılan Galataport İstanbul’un müzeleri ve meydanları ile yılda 1 milyar dolarlık ekonomi yaratması planlanıyor. Projede 2300 araç kapasiteli otopark da mevcut.

  Tamamlandığında terminal binası eskisinin iki katı büyüklüğünde olacak Galataport liman projesinde terminal binası dünyada ilk kez uygulanacak bir teknik ile yer altında 29 bin metrekarede kurgulandı. Su seviyesinin 16 metre altına kadar uzanan yeni terminal binasında yolcular gemiden indikten sonra pasaport kontrolünden geçecek. Buradan kontroller tamamlandıktan şehri dolaşmaya çıkabilecekler. Projeyle Tophane Meydanı’nın İstanbul’un en büyük meydanlarından biri olması da hedefleniyor.

  Galataport projesinde daha önce sadece kruvaziyer yolcuların dolaşabildiği sahil halkın kullanımına açılacak. Alan üzerinde hareketli kapaklarla geçici gümrük alanları oluşturulacak. Yabancı yolcular bu alanlardan terminal binasına alındıktan sonra kapaklar açılarak o bölge tekrar halka açılacak. Proje tamamlandığında İstanbul limanına 6 binden daha fazla yolcu kapasiteli dev yolcu gemileri yanaşabilecek.

  Galataport için bu yıl için 61 geminin rezervasyon yaptırdığı, birçok kruvaziyer şirketinin de İstanbul’u ana liman olarak kullanmayı planladığı öğrenildi. 2021 yılında ise gelen gemi sayısının 180’in üzerinde olması bekleniyor.