Türk Denizcilik Portalı ve Denizcilik Firma Rehberi
TurkDenizcilik.com


Fatih Sondaj Gemisi Karadeniz’de ilk sondajına başladı

  Fatih Sondaj Gemisi Karadeniz’de ilk sondajına başladı

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Fatih sondaj gemisinin Karadeniz’deki ilk sondajına Tuna-1 lokasyonunda başladığını belirtti. Bakan Fatih Dönmez “Fatih, milletimizin duası ve desteğiyle Karadeniz’deki ilk sondajına Tuna-1 lokasyonunda başladı” açıklaması yaptı.

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez , Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda, Karadeniz’de yürütülen petrol ve gaz aramalarına ilişkin “Varsa mutlaka bulacağız” ifadesini kullandı.

  Bakan Dönmez, Türkiye’nin enerji bağımsızlığı için denizlerin her bir metrekaresinin karış karış aranacağını belirtirken, “Fatih, milletimizin duası ve desteğiyle Karadeniz’deki ilk sondajına Tuna-1 lokasyonunda başladı” bilgisini paylaştı.

  Fatih sondaj gemisi 29 Mayıs’ta İstanbul’dan Trabzon Limanı’na uğurlanmış, geminin 103 metrelik kulelerinin köprülerden geçebilmesi için Haydarpaşa Limanı’nda demonte edilmiş ve kulelerin montajı Trabzon Limanı’nda yapılmıştı.

  Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: Milli enerjisiyle tam bağımsız Türkiye için çalışmaya ve aramaya devam ediyoruz

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da Dönmez’in açıklamasından alıntı yaparak: “Fatih gemimizle enerjide yerlileşme hamlesinin en büyük adımını atmıştık. Bugün TUNA-1 lokasyonunda sondajımıza başladık ve artık şunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz: Milli enerjisiyle tam bağımsız Türkiye için çalışmaya ve aramaya devam ediyoruz.” paylaşımında bulundu.