Türk Denizcilik Portalı ve Denizcilik Firma Rehberi
TurkDenizcilik.com


Denizi kirleten gemilere ceza yağdı

    Denizi kirleten gemilere ceza yağdı

    Mersin’de 2019 Nisan ayından itibaren periyodik olarak yapılan denetimlerde, deniz kirlettiği tespit edilen 18 gemiye, toplam 34 milyon 175 bin 572 lira idari yaptırım uygulandığı bildirildi.

    Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı açıklamada, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Denizcilik Hizmetleri ve Denetimi Şube Müdürlüğü bünyesinde, deniz kirliliğinin önüne geçmek amacıyla gemi denetleme çalışmaları aralıksız devam ediyor. Denizi kirlettiği tespit edilen gemilere karşı cezai işlem uygulayan ekipler, gün içerisinde ihbar gelmediği takdirde en az 3 defa liman içerisinde yük taşıyan gemilerin denetimini gerçekleştiriyor. Gemilerin denizde herhangi bir kirliliğe sebebiyet verip vermedikleri, deniz kirliliği denetçileri ve gemi personelleri tarafından denetleniyor.
    Deniz kirliliği denetçileri tarafından gemilerden alınan numuneler, numune kaplarında mühürlenmesinin ardından analiz için laboratuvara gönderiliyor. Numunenin bulunduğu suyun kirli olduğunu ispatlayabilmek için temiz deniz suyu da alınıp laboratuvara numune ile birlikte gönderiyor. Böylece gemilerden alınan numuneler ile temiz deniz suyu karşılaştırılabiliyor. Bu şekilde gemilerin denize vermiş olduğu zarar var ise tespit edilip işlem yapılıyor. Geminin büyüklüğü ve kirlilik oranına göre cezai işlem miktarı farklı oluyor.

    2019 yılının Nisan ayından beri yapılan periyodik denetimlerle 18 gemiye, toplam 34 milyon 175 bin 572 TL idari yaptırım uygulandı. Bununla birlikte belediye ekipleri, kendi sorumluluk sahası dışında denizi kirleten herhangi bir gemi veya karasal bir kirlilik ile karşılaşmaları durumunda, bu görüntüleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderiyor ve işlem yapmaları sağlanıyor.