Türk Denizcilik Portalı ve Denizcilik Firma Rehberi
TurkDenizcilik.com


Asyaport’tan çalışanlarına biner TL destek

  Asyaport’tan çalışanlarına biner TL destek

  Türkiye’nin en büyük konteyner limanlarından Asyaport ve Medlog, bünyesinde çalışan yaklaşık 2 bin personele biner TL destek ödemesi yapma kararı aldı. Herhangi bir istihdam, iş gücünün azaltılması ile ilgili hiçbir planlarının olmadığını söyleyen Asyaport Genel Müdürü Kadir Uzun, tüm çalışanlarının ve ailelerinin morallerini yüksek tutmak için çabaladıklarını belirtti.

  Asyaport Limanı‘nda ve Medlog’un yurt içindeki tesislerinde Korona virüsüne karşı gerekli önlemleri alan Asyaport Limanı AŞ, bu zorlu süreçte eleman çıkarmak yerine saha personeline mali destekte bulunma kararı aldı. Asyaport, MSC ve Medlog bünyesinde çalışan yaklaşık 2 bin kişiye nisan başında 1000’er lira destek ödemesi yapılacak.

  Herhangi bir eleman çıkarılması, iş gücünün azaltılması gibi hiçbir planlarının olmadığını belirten Asyaport Genel Müdürü Kadir Uzun, “Tamamen izole bir çalışma sistemimiz var. Konteynerlerin yüklemesi ve indirilmesi şeklinde gelişiyor. Bu önlemleri de aldık, limanın içerisinde demin ifade ettiğim gibi önlemlerle beraber şu anda bugüne kadar çok şükür olsun ki hiçbir vaka yaşanmadı. Bu süreci en kısa zamanda limanımız, ülkemiz ve işletmemiz olarak aşmaya çalışıyoruz. Çalışanlarımıza desteğimiz ile alakalı söyleyebileceklerim herhangi bir istihdam, iş gücünün azaltılması ile ilgili hiçbir planımız yok. Tüm çalışanlarımızla devam ediyoruz hatta bu ay onların ihtiyaçları doğrultusunda ilave net 1000 TL ücretlerine, maaşlarına ilave bir katkı sağladık. Sağ olsun patronlarımızla almış olduğumuz bir kararla bu da onların moral motivasyon ihtiyaçları doğrultusunda, böyle hep birlikte zorlukları aştığımız bir günde çok önemli bir katkı sağladık. Bu zamanı bu süreci hep birlikte maddi ve manevi olarak hep birlikte aşmaya çalışıyoruz. Biz bunu özellikle saha da özverili, evde çalıştırabileceğimiz çalışanlarımız gene önlemler çerçevesinde gönderdik. Evden çalışmalarına devam edebilecek arkadaşlarımızı aldığımız önlemler doğrultusunda evlerine gönderdik onlar ile ilgili bu uygulamayı yapmayacağız özellikle saha da bil fiil işin başında olan sahada olan, vardiyalı olarak 24 saat bu süreci devam eden arkadaşlarımıza bu desteği sağlıyoruz. Bunu aynı şekilde diğer şirket gruplarımız da MSC, Medlog’ta da uyguluyoruz. Yaklaşık 2 bine yakın sahada çalışanımıza bu katkıyı sağlıyoruz” sözlerini kaydetti .

  Limanda operatör olarak görev yapan Gürkan Engin; “Türkiye şartları, ekonomik şartlar hatta işverenlerin bazı işçileri ücretsiz izne çıkarması durumu şu an malum Türkiye’de. Hastalık ve sağlık açısından da çok zor durumlar yaşıyoruz, çok zor günler geçiriyoruz. Tabii ki şirketimizin yaptığı bu katkı olağanüstü. Çünkü böyle bir durumla her yerde karşılaşamıyorsunuz. Ücretsiz izinle gidip evde oturup ekonomik koşullardan çok zor duruma düşen insanlarımız var. O yüzden Asyapart’un, şirketimizin bu şekilde bir düşünceye girmesi bizler için, çalışanlar için çok değerlidir” şeklinde konuştu.

  Liman Personeli Müge Yorulmaz; “Şu anda bir sıkıntı yok gayet memnunuz. Firmamız bin lira ikramiye verdi bize, çok güzel bir şey biz de teşekkür ediyoruz onlara. Bu da bize bir motive oldu” ifadelerini kullandı.

  Liman Personeli Ayhan Kaygusuz; “Bu çalışma şartlarında şirketimiz çalışanlar için ek olarak ödenek verecek. Biz çalışanlar olarak çok mutluyuz. Bu ek gelir olarak verilen ücretten dolayı, teşekkür ederiz. İyi bir iş yerimiz var çalışmaya devam ediyoruz. Biz de aksine adam çıkarma gibi bir durum yoktur. Bundan herkes emin olsun” dedi.

  Üretime aralıksız devem ettiklerini söyleyen Asyaport Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Soyuer, “Üretim ve Lojistik hizmetler dünya ekonomisinin temel taşıdır. Üretim olmazsa Lojistik hizmetler olmazsa sağlıklı bir hayat sürdürülemez. Hayatlarını riske ederek hayat kurtarmaya çalışan sağlık ordusu nasıl görevinin başında ise, üretimin tüketime ulaşması için lojistik ordusu da görevinin başında olmalı. Asyaport, Medlog, MSC şirketlerinin kadroları görev başındayız. Yaptığımız hizmet bir kamu görevidir ve toplum menfaati için aksamadan sürdürülmesi gerekmektedir. Bu amaçla gece, gündüz çalışmalarını sahada yürüten çalışanlarımıza ve ailelerine moral ve destek olması için mart ayı maaşlarına ilave net 1.000 TL destek vermeyi kararlaştırdık. Tarlada izi olanın harmanda yüzü olur. Şirketlerimizde gururla çalışmayı özümsemiş ve aileleri için işyerlerini emniyetli bir gelecek olarak kabul etmiş bütün çalışanlarımıza yaptığımız katkı helal olsun” dedi.

  Asyaport Genel Müdürü Kadir Uzun
  Asyaport Genel Müdürü Kadir Uzun

  Asyaport, Mediterranean Shipping Company (MSC) grubunun liman yatırımları yapan şirketi Global Terminal Limited (GTL) ile Soyuer ailesinin münhasıran konteyner limanı işletmesi amacı ile kurmuş oldukları Asyaport Liman A.Ş. tarafından Barbaros / Tekirdağ’da inşa edilmiş olup 8 Temmuz 2015 tarihinde hizmete girmiştir. Türkiye’nin en büyük, en modern ve en büyük transit konteyner limanı olan Asyaport, EcoPort statüsünü kazanan ve bunu da PERS Sertifikası ile kanıtlayan ilk limandır.Asyaport limanı , 2019 yılıTİM ‘inLiman İşletmeciliği Hizmetler kategorisinde 3. ‘lük ödülü almıştır.

  Türkiye’nin ilk transit konteyner limanı (Hubport) olan Asyaport, 18 metre derinliğe kadar toplam 2010 metre rıhtımı ve yıllık 2,5 milyon TEU’ya varacak kapasitesi ile dünya ölçeğinde bir liman konumundadır. Asyaport, denizyolu, karayolu ve demiryolu bağlantıları ile bölgesinde bir lojistik merkez olarak gelişen Tekirdağ’ın iş ve çalışma yaşamına 1200 kişilik istihdam kapasitesi ile büyük bir katkı sağlamaktadır.