Türk Denizcilik Portalı ve Denizcilik Firma Rehberi
TurkDenizcilik.com


Arkas Line Cezayir servislerini güçlendiriyor

  Arkas Line Cezayir servislerini güçlendiriyor

  Arkas Line, Cezayir Devlet şirketi CNAN ile yaptığı yeni servis anlaşmaları ile Kuzey Afrika limanlarındaki kapasitesini ve etkinliği artırıyor.

  Cezayir’in Algiers, Oran, Bejaia, Skikda, Annaba, Arzew; Tunus’un Sousse, Bizerte, Rades ve Libya’nın Misurata, Khoms ve Tripoli limanlarına servis veren Arkas Line, bu anlaşmadan sonra CNAN’ın Cezayir limanlarında sahip olduğu yanaşma önceliği ve Cezayir Devleti’nin deniz nakliyesinde ulusal bayraklı gemiler konusundaki yeni uygulamalarından faydalanacak.

  Arkas Line daha önce direkt servis vermediği, Kuzey Afrika’da önemli bir pazar sahibi olan Fransa’dan İtalya ve İspanya’dan da haftalık olarak Cezayir limanlarına servis vermeye başladı.

  Arkas Line, AEX (Algiers Ekspres), OEX ( Oran Ekspres ), BEX ( Bejaia Ekspres ) servislerini açarak özellikle sıkışıklık yaşanan Oran ve Bejaia Limanlarında avantaj sağlayacak. Diğer yandan yeni BEX servisi de Arkas Line‘ın Türkiye-Algiers servisinin kapasitesinin artmasını sağlayacak.

  Cezayir’deki yeni regülasyonlar

  22 Ekim 2019’da yürürlüğe giren yeni gümrük mevzuatı uyarınca bundan sonra bütün hat operatörleri liman gümrüğünün de dahil olduğu 13 adet gümrük idaresinden birine, gemi varışındaki gümrük kararına göre deklarasyonda bulunabiliyor. CNAN hattı bu uygulamada bir ayrıcalık sahibi ve sadece liman gümrüğüne deklarasyonda bulunuyor. Dolayısı ile Arkas Line CNAN ile beraber servis verdiği AEX ve OEX servislerinde liman gümrüğüne deklarasyonda bulunurken, Türkiye çıkışlı diğer Algiers servisinde (NAS) yeni uygulamadan yararlanacak.

  Bu yeni uygulama kara terminallerinin var olduğu Algiers, Oran ve Annaba limanlarında geçerli olacak.