Türk Denizcilik Portalı ve Denizcilik Firma Rehberi
TurkDenizcilik.com


1915 Çanakkale Köprüsü’nün Tabliyelerinin Yükleme ve Tahliye İşlemini Hareket Yapacak

  1915 Çanakkale Köprüsü’nün Tabliyelerinin Yükleme ve Tahliye İşlemini Hareket Yapacak

  Hareket Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün 720 ton ağırlığındaki ilk tabliyesinin Gölcük’ten Gelibolu’ya taşınmasında yükleme-tahliye işlemini başarıyla tamamladı. Hareket, proje kapsamında köprünün geri kalan 86 tabliyesinin daha taşımasında yükleme ve tahliye işlemi gerçekleştirerek yaklaşık 350 adet Boeing 747 ağırlığına eşdeğer bu önemli yükü yüklemiş ve tahliye etmiş olacak.

  Hareket Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği A.Ş., 60 yılı aşkın bir süredir Türkiye’nin yanı sıra Özbekistan, Kazakistan, Azerbaycan, Ukrayna, Nijer, Kenya, Kamerun, Kenya, Senegal ve Dubai gibi ülkelerde birçok başarılı projeye imza attı. Hareket, güçlü makine ekipman parkı, uzman kadrosu ile yenilikçi mühendislik çözümleri ve üstün hizmet anlayışıyla sektörün lider kuruluşlarından olurken, Türkiye’nin en büyük ağır kaldırma ve taşıma projelerine imzasını atmaya da devam ediyor. 18 Mart 2017 tarihinde temeli atılan, Çanakkale Boğazı’nın ilk ve Marmara Bölgesi’nin ise 5. asma köprüsü olan 1915 Çanakkale Köprüsü Projesi’nin 720 ton ağırlığındaki ilk tabliyesinin yükleme ve tahliye işlemleri, Hareket tarafından gerçekleştirildi.

  İlk tabliyesi Gölcük’ten Gelibolu’ya taşınan 1915 Çanakkale Köprüsü, inşaatı bittiğinde dünyanın orta açıklığı en uzun asma köprüsü unvanını alacak. Hareket, bu projede toplam ağırlığı yaklaşık 60 bin ton olan 86 adet tabliyenin daha yükleme ve tahliye işlemi gerçekleştirilecek. Yüklenip tahliye edilecek toplam 87 tabliyenin en ağırı 885,6 ton, toplam yükün hacmi ise 264 adet olimpik yüzme havuzunu dolduracak büyüklükte olacak.

  Hareket olarak hem Türkiye’nin hem de dünyanın en önemli projelerinde yer almaktan gurur duyduklarını belirten Hareket Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği A.Ş. Genel Müdürü Abdullah Altunkum, “Zorlu bir projenin ilk adımını sorunsuz bir şekilde tamamladık. Gölcük’ten 2 x 8 aks 4 sıra SPMT ile mavnaya yüklenen tabliyeyi Gelibolu’da 2 x 16 aks 2 sıra SPMT ile indirilerek stok sahasına taşıdık. Projede 66’sı mega deck olmak üzere toplam 87 adet tabliye var. Bu tabliyelerin tamamını Hareket yükleyip indirecek. Hareket olarak geçen yıl da 1915 Çanakkale Köprüsü’nün ayak temellerini oluşturacak ağırlıkları 700-750 ton arasında değişen, 26 metre yüksekliğindeki çelik şaftlarının çelik şaftların yüklemesini gerçekleştirmiştik. Uzunluğu nedeniyle devrilme riski çok fazla olan bu taşıma işini de emniyetli bir şekilde tamamlamıştık. Bu projeyi de başarıyla gerçekleştireceğimize inancımız tam” dedi.

  Hareket Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği

  1957 yılında kurulan Hareket Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği, sektöre tahmil tahliye ve deniz taşımacılığı alanlarıyla giriş yaptı. 1974’te vinç kiralamayı da hizmetlerine ekleyerek hızlı büyümesini sürdürüp sektörün lider şirketleri arasına adını yazdırdı. Konusunda uzman ve tecrübeli ekibi, kreatif ve yenilikçi mühendislik çözümleriyle Hareket, bugün proje taşımacılığı, ağır ve standart dışı yük taşımacılığı, vinç ve platform kiralama, ağır kaldırma, indirme ve montaj faaliyetlerini uluslararası standartlara uygun olarak ve son teknolojiye uygun ekipmanlarla gerçekleştirmekte. “Küresel arenada, yük mühendisliği çözümleri ile sınırsız hareket özgürlüğü sunma” vizyonuyla çalışmalarını sürdüren Hareket, Türkiye’nin yanı sıra Türkmenistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Kazakistan, Umman, Özbekistan, Gürcistan, Romanya ve Azerbaycan gibi 20’den fazla ülkede; nükleer enerji, petrokimya, petrol-gaz ve yenilenebilir enerji sektörü ile tesis taşıma, açık deniz işlerinde ve inşaat-altyapı alanlarında gerçekleştirilen birçok önemli projede yer alıyor. Hareket Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği, Türkiye’de İstanbul, İzmir, Ankara ve Mersin’de bulunan bölge müdürlükleri, yurtdışında ise Birleşik Arap Emirlikleri, Özbekistan, Kazakistan, İspanya ve Ukrayna’daki ülke müdürlüklerinin yanı sıra Azerbaycan, Cezayir ve Güney Kore’de bulunan acenteleri vasıtasıyla çalışmalarını sürdürüyor.

  Çanakkale Köprüsü, Hareket Proje Taşımacılığı
  Çanakkale Köprüsü, Hareket Proje Taşımacılığı
  Çanakkale Köprüsü, Hareket Proje Taşımacılığı
  Çanakkale Köprüsü, Hareket Proje Taşımacılığı
  Çanakkale Köprüsü, Hareket Proje Taşımacılığı
  Çanakkale Köprüsü, Hareket Proje Taşımacılığı